Рослини-годинники та рослини-провісники

Тепла пора року – кращий період для спостереження за рослинами. Якщо в ясну і сонячну погоду ви відправилися на прогулянку, забувши узяти з собою годинник - не варто зайве засмучуватися із цього приводу. Замінити його цілком успішно можуть багато квітучих рослин. Навіть ті з них, на які ви вже давно не звертаєте особливої уваги. Настільки вони здаються звичними і знайомими! Проте ці «знайомі» рослини достатньо точно (з інтервалом в 1-1,5 години) дозволять вам визначити час. Біологам давно відомо, що кожна рослина «засипає» і «прокидається» в певний час доби, причому практично в будь-якому куточку планети є свої живі годинники.

Пару років тому мені вдалося познайомитися із спогадами колишнього американського військового льотчика, який брав участь в другій світовій війні. У 1945 році його літак був збитий над одним з малонаселених островів в Тихому океані. Виплигнувши з парашутом пілот приземлився в густому лісі, а його годинник і компас опинилися пошкоджені. Проте через декілька днів йому вдалося вийти до північного краю острова, де знаходилася військова база союзників, причому в дорозі льотчикові практично безпомилково вдавалося визначати час доби. Річ у тому, що до війни льотчик захоплювався ботанікою і був не погано знайомий з особливостями багатьох квітів і дерев. Рослини допомогли йому постійно рухатися строго на північ, з їх допомогою він і визначав час. Через багато років колишній льотчик знову приїхав в ці місця, бажаючи перевірити точність природного годинника за допомогою механічного. Під враженням від результатів проведеного експерименту він відзначав: «Природний годинник абсолютно точно показував час доби. Лише в деяких випадках він давав невеликі «збої» - «поспішав» або, навпаки, «відставав» на 5-10 хвилин».

У наших широтах також зустрічається чимало рослин, які допомагають визначати час. Раніше усіх – о 4 годині ранку – розкриваються квіти цикорію і шипшини, о 5 годині – мак, о 6 годині – польова гвоздика і кульбаба, в 7 годин «прокидаються» дзвоник і городна картопля, в 8 годин – берізка, стонога і чорнобривці, в 9-10 годин – календула, мати-й-мачуха.

 Квіти закриваються також в певний час. О 13-14 годині змикає віночки картопля, в 14-15 годин – мак, в 16-17 годин – календула, в 17-18 годин – мати-й-мачуха, в 18-19 годин – жовтець, в 19-20 годин – шипшина.

Комментариев нет:

Отправить комментарий